Çinko fosfatının kaplamalarda rolü

March 30, 2024
hakkında en son şirket haberleri Çinko fosfatının kaplamalarda rolü

Çinko fosfatının kaplamalarda rolü

 

hakkında en son şirket haberleri Çinko fosfatının kaplamalarda rolü  0

Çinko fosfat, kaplamalarda çoklu rol oynar, aşağıdaki özel bir giriştir:

 

1Çinko fosfat, kaplamaların korozyona karşı, pas önlemesini ve hava koşullarına dayanıklılığını artırabilen verimli bir koruyucu maddedir.Çinko fosfat, kaplamada metal iyonlarıyla çözünmez bir çöküntü oluşturabilir, böylece kaplamanın yüzeyinde metal iyonlarının salınımını yavaşlatır ve metal iyonlarının oksidasyonunu ve korozisyonunu önler.

 

2Çinko fosfat, kaplamanın yapışkanlığını ve kaplama alanını iyileştirebilir, çünkü kaplamadaki dolgular ve reçinlerle etkileşime girerek güçlü bir kompleks oluşturabilir.Kaplamayı daha sıkı ve viskoz hale getirir.

 

3Çinko fosfat, kurşun veya krom gibi ağır metaller içeren geleneksel pas karşıtı pigmentlerin yerini alabilen toksik olmayan ve kirlilikten arınmış bir pas karşıtı pigmenttir.Demir anodu ile reaksiyona girerek ana vücut olarak demir fosfatı ile koruyucu bir film oluşturur, yüksek sertliğe, güçlü yapışkanlığa ve mükemmel pas karşıtı performanslara sahiptir.

 

4Ek olarak, çinko fosfat, fenol boya gibi su dayanıklı, asit dayanıklı, korozyon karşıtı kaplamaların hazırlanması için çeşitli lak bazlı kaplamalarda da yaygın olarak kullanılır.Epoxy boya, akrilik boya vb. ve hafif metal, ev aletleri ve gıda metal kaplarının pas önlemesi için kullanılabilir.